Diego Luna

Ananı Da (İspanyolca: Y tu mamá también), 2001 Meksika yapımı Alfonso Cuarón filmidir. Yönetmenin senaryosunu Carlos Cuarón ile birlikte yazdığı film, iki delikanlının, yirmili yaşlarının sonlarında bir kadınla çıktıkları yolculuğu konu alan bir büyüme hikâyesidir. Başrollerini Meksikalı aktörler Diego Luna ve Gael García Bernal ile İspanyol aktris Maribel Verdú paylaşmıştır. Film, 1999 Meksikasının politik ve ekonomik gerçeklerini, özellikle de kesintisiz 71 yıl boyunca devlet başkanlarının Kurumsal Devrimci Parti’den çıkması geleneğinin sona ermesini ve Vicente Fox’un başını çektiği muhalefetin yükselişini gözler önüne serer.
Film cinselliği açıkça tasviriyle bilinir. Bu nedenle birçok ülkede çeşitli yaş sınırlarıyla gösterildi. İngilizce konuşulan ülkelerde de, çevirisi yerine İspanyolca özgün adıyla gösterime girdi. Haziran 2001’de Meksika’da ilk haftasonunda $2.2 milyon hasılat yaparak, Meksika sinema tarihinde rekor kırdı.
Ülkesi dışında da ses getiren film, En İyi Özgün Senaryo dalında Akademi Ödülleri’ne ve Yabancı Dilde En İyi Film dalında Altın Küre’ye aday gösterildi.

Yorumlar (0)